Jeśli czujesz się przemęczony/przemęczona, wypalony/wypalona, czujesz pustkę wewnętrzną, niepokój i lęki, czasem bez przyczyny. Masz trudności w relacjach z innymi, wybuchasz gniewem lub płaczem. Czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem i odczuwasz presję otoczenia. Czujesz narastającą agresję w sobie lub masz ochotę uciec od wszystkich i schować się przed całym światem. To czas na zadbanie o siebie. Czas na zharmonizowanie własnej energii, wyciszenie umysłu. Przyjrzenie się, co nas najbardziej boli, dotyka, blokuje.

Stres. Zaburzenia Snu.

Stres jest potrzebny, aby nas mobilizować, poprawiać skupienie i zaangażowanie. Jeśli jednak stresu jest nadmiar, a żyjemy w czasach, w których stres występuje permanentnie, zaczynamy czuć, że nie jest on dla nas wsparciem, tylko zagrożeniem. Pierwsze objawy, to uczucie pośpiechu,  konieczności wykonywania kilku czynności jednocześnie, ciągły brak czasu, zapominanie i poczucie nie wywiązywania się z wszystkich obowiązków. Zaczyna narastać niezadowolenie z siebie, uczucie porażki, obniżony nastrój, przygnębienie i niepokoje wewnętrzne.

Zaburzenia snu. W ciele odczuwamy ciągłe napięcie mięśniowe, kłopoty z zaśnięciem lub budzenie się kilka razy w ciągu nocy z uczuciem niepokoju wewnętrznego. Na radzenie sobie ze stresem ma wpływ to, jak czujemy się silni wewnętrznie i stabilni emocjonalnie. To właśnie emocje mają wpływ na to, czy czujemy się spokojni, wyciszeni i tym samym bardziej skupieni i efektywni. Jeśli nieuporządkowane emocje działają w tle, zabierają część naszej energii, przez co zmniejszają naszą koncentrację, powodują rozdrażnienie, wybuchy złości i powstawanie lęków. Pogłębia ten proces niskie poczucie własnej wartości, przebyte traumy, negatywne wydarzenia z przeszłości.

Depresja, Lęki, Traumy

Depresja to nieradzenie sobie ze stresem, czujemy, że sytuacja w jakiej jesteśmy jest ponad nasze siły. Depresja objawia się zaburzeniami nastroju i emocji. To smutek i przygnębienie, utrata zainteresowań i radości życia. Człowiek funkcjonuje w zwolnionym rytmie, ma zaburzenia koncentracji i obniżoną samoocenę. W sposób ponury i pesymistyczny patrzy na świat, przyszłość widzi wyłącznie w czarnych barwach. Dotykają go zaburzenia snu, który jest płytki i nie daje relaksacji. Psychika zaczyna nie radzić sobie na tyle ze stresem, że zaczynają się objawy:

  • ucieczki (przespać problem), niechęć do wychodzenia z domu, do wstania z łóżka, pójścia do pracy lub szkoły
  • walki – ćwiczenia w siłowni, bieganie, wyluzowanie poprzez alkohol, seks, gry, wszelkie uzależnienia
  • wyparcia – tworzenie dwóch światów w głowie lub w rzeczywistości, udawanie, możliwy rozwój różnych neuroz i chorób psychicznych.

Lęki. Traumy. W tym czasie wzmocnieniu ulegają wszelkie traumy, zranienia, poczucia krzywdy lub winy. Można odczuwać w ciele ból emocjonalny tak silnie jak ból fizyczny. Ważne jest zatem, aby sięgnąć do swoich emocji głęboko zapisanych w umyśle podświadomym, poczuć, zrozumieć i uzdrowić, to co powoduje nasze niepokoje, niestabilność emocjonalną. Co warto wybaczyć, naprawić, uzdrowić. Poczuć jak ważne jest działanie z miłością, dobrocią i współczuciem do innych ludzi, ale i do siebie samego. Poukładać swoje emocje, swój świat wewnętrzny. Poczuć spokój wewnętrzny, harmonię, miłość do siebie i do świata. To pozwoli nam odzyskać równowagę i energię potrzebną do działania.

Agresja

Agresja to skutek walki z depresją i poczuciem przytłoczenia i nie radzenia sobie ze sobą i ze światem. To szukanie winy w innych, a poprzez to nie branie odpowiedzialności za to, co się dzieje się we mnie i wokół mnie. To często zagubienie i silne poczucie bycia nieszczęśliwym. To niechęć do życia. Często agresja,  przybiera formę autoagresji z objawami w ciele w postaci chorób autoimmunologicznych, bulimii, samookaleczania.

Autodestrukcja. Samookaleczenia. Przyczyny najczęściej są nieuświadomione. Warto szukać w podświadomości. Złość na siebie, nie lubienie siebie, czasem poczucie winy z niewiadomego powodu. Napady złości, nadmiar niewypowiedzianych emocji, powodują, że osoba jak wulkan wybucha, często niszcząc relacje z innymi. Nie wystarczy leczyć objawy, trzeba szukać przyczyn. W tym stanie złego samopoczucia, braku dbałości o siebie i własne zdrowie i życie, potrzebna jest pomoc i wsparcie bliskich. Przyczyn trzeba szukać głęboko w psychice, w podświadomości.

Problemy finansowe

Trudności z odnalezieniem się w życiu, wyborem właściwej drogi życiowej, znalezieniem pracy, zarabianiem pieniędzy, to złość i nieakceptowanie zasad, które rządzą światem. To walka z niesprawiedliwością, poczucie bycia krzywdzonym, oszukanym lub wykorzystywanym. Niechęć do życia i do ludzi. Brak zaufania do wszystkich i wszystkiego wokół, pesymistyczne patrzenie na świat. Wiele lęków, spełnia się jak samo spełniająca się przepowiednia. Przyczyny takiego podejścia do życia często są nieuświadomione lub tkwiące w nas na zasadzie schematów myślowych, od których wydaje nam się, że nie ma ucieczki. Mamy wrażenie jakby ktoś sterował naszym życiem, a ono toczyło się po równi pochyłej w dół.

Jest potrzebna głęboka praca z podświadomością. To nie łatwa praca, znalezienie i transformacja starych, destrukcyjnych schematów myślowych. Wyczyszczenie blokad, uzdrowienie wewnętrznego bólu, braku wiary w siebie, poznanie siebie, zdefiniowanie swojego systemu wartości i wiary, że z każdego miejsca możemy rozpocząć wędrówkę w górę. Autohipnoza pomaga cierpliwie, ale również skuteczne budować poczucie własnej wartości. Praca na wartościach w Coachingu Systemowym pozwala nam poznać siebie, uzdrowić i pokochać. Odkąd pokochamy siebie i poprzez kontakt i miłość do Natury, uwierzymy, że nasze życie ma jakiś sens. Odzyskamy zaufanie do siebie i do świata. Wówczas odblokujemy przepływ obfitości, powodzenia i szczęścia w życiu. To trudny proces, ale wszystko jest w naszych rękach i w naszym sercu.