Kąpiele Leśne – co to takiego? Poznaj ich wpływ na zdrowie psychofizyczne. - W Harmonii

Kąpiele Leśne – co to takiego? Poznaj ich wpływ na zdrowie psychofizyczne.


Kąpiele Leśne czyli „zanurzanie się” w leśnej atmosferze wpływa doskonale na zdrowie, samopoczucie oraz fizjologię naszego ciała. Czy to to samo co spacer po lesie? Czy w parku miejskim mogę zażywać kąpieli leśnych? W jaki sposób poczuć pełny kontakt z Naturą, wyciszyć się, poczuć się bezpiecznym i pełnym radości życia? Po przeczytaniu tego artykułu Twoje spacery do lasu i parku nabiorą innego znaczenia…

Kąpiele Leśne, poznaj definicję…

Ludzkość rozumie od tysięcy lat jak kontakt z Naturą wpływa na nas i nasze samopoczucie. Piękne widoki, odgłosy natury, zapach świeżego powietrza, ciepło promieni słońca, szmer strumyka – wpływa na nas kojąco. Zapominamy o zmartwieniach, odprężamy się i zaczynamy logiczniej myśleć.

Kąpiele Leśne to przebywanie w lesie w pełni uważności i czerpanie z darów, jakie daje nam las, wszystkimi zmysłami. To daje nam nie tylko wyciszenie, ale również zauważenie, co dzieje się wokół nas i zwrócenie uwagi na to jaki drogocenny wpływ ma to na nas. W ten sposób nie tylko wyciszamy umysł, dbamy o nasze ciało, ale również odzyskujemy lepszy kontakt z samym sobą.

Termin Kąpiele Leśne to proces zanurzania się w atmosferze lasu i chłonięcia go wszystkimi zmysłami. Nie chodzi tu o ćwiczenia fizyczne, spacer czy jogging. To po prostu łączenie się z Naturą poprzez  nasze zmysły: wzroku, słuchu, czucia, węchu i smaku.

Dwugodzinna kąpiel Leśna pomoże odpocząć Ci od technologii, zwolnić tępo, odprężyć się i skieruje uwagę na chwilę, w której jesteś otoczony pięknymi drzewami, ich zapachem, szumem liści… Jesteśmy elementem świata przyrody. Kąpiele Leśne przypominają most łączący nas z przyrodą, aby poczuć harmonię z Naturą, odzyskać spokój i siły wewnętrzne.

Geneza powstania praktyki Kąpieli Leśnych na świecie

Amerykański biolog E.O. Wilson w 1984 r. zaczął popularyzować teorię biofilii czyli ideę odczuwania przez ludzi potrzeby kontaktu z przyrodą. Powrót do kontaktu z Naturą przywraca w nas poczucie bezpieczeństwa, zaufania do świata, spokoju wewnętrznego i radości życia. Biofilia z greckiego oznacza „Miłość do życia i całego żyjącego świata”.

Japonia jako pierwsza już od 1982 roku zaczęła wprowadzać narodowy program Kąpieli Leśnych. Pierwszy eksperymentalnym lasem do badań nad wpływem Kąpieli Leśnych na zdrowie człowieka został las Akasawa, przy którym przebiega słynny Szlak Samurajów. W Japonii KĄPIELE LEŚNE określa się mianem SHINRIN-YOKU.

Od 2004 roku w Japonii prowadzi się regularnie badania nad wpływem Kąpieli Leśnych na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Pierwszy eksperyment naukowy przeprowadzony w Iiyamie w Japonii dowiódł, że Kąpiele Leśne:

  • Obniżają stres i wywołują stan naturalnego odprężenia
  • Osłabiają lęki, złość i depresję
  • Dodają energii od życia i stymulują układ odpornościowy
  • Poprawiają działanie układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, trawiennego i hormonalnego
  • Wpierają w leczeniu wielu chorób psychosomatycznych, w tym chorób nowotworowych.

Dużą rolę w rozpropagowaniu idei Kąpieli Leśnych czyli SHINRIN-YOKU w Japonii i na świecie odebrał profesor Quing Li z Nippon Medical School z Tokio, przeprowadzając szereg badań naukowych, dokumentując tym samym wpływ Kąpieli Leśnych na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Obecnie w Japonii szacuje się, że corocznie 2,5 do 5 milionów osób korzysta z Kąpieli Leśnych. Shinrin-Yoku jest w Japonii uznaną metodą zarządzania stresem i dbania o zdrowie.

Korzyści z Kąpieli Leśnych udowodnione naukowo

Korzyści z Kąpieli Leśnych jest o wiele więcej. Regularne ich praktykowanie na trwałe zmieni jakość Twojego życia. Nie wystarczy tylko być w lesie, ale chłonąc go,  rozkoszować się jego widokiem, dźwiękami i zapachami.

  • Znacząco obniża poziom hormonów stresu kortyzolu i adrenaliny
  • Wpływa hamująco na układ współczulny, odpowiedzialny za reakcje walki i ucieczki oraz aktywizuje układ przywspółczulny, odpowiedziany za odpoczynek i regenerację
  • Wydłuża sen i poprawia jego jakość
  • Obniża ciśnienie krwi i uspokaja tętno
  • Znacząco wpływa na aktywność białek przeciwnowotworowych oraz zwiększa liczbę i aktywność komórek NK (niszczycieli komórek nowotworowych i wirusów)
  • Obniża niepokój, gniew, znużenie, zakłopotanie, mierzonych w testach psychologicznych POMS
  • W wyraźny sposób poprawia nasz nastrój, wpływa na pozytywne nastawienia do życia.

Jak praktykować Kąpiele Leśne?

Sztuka Kąpieli Leśnych to bycie uważnym w kontakcie z Naturą w miejscu, w którym jesteś. To otwarcie wszystkich swoich zmysłów, aby potęga lasu wniknęła do Twojego wnętrza.

Będąc w lesie poprzez uważność oddechu, przywróć swoją obecność tu i teraz. Obserwuj zmysłem wzroku piękno i wielkość drzew. Zmysłem słuchu rejestruj każdy szelest liści poruszanych na wietrze, śpiew ptaków, nawoływania zwierząt. Pod stopami poczuj piasek, kamienie, korzenie, szyszki. Zachwyć się świeżym powietrzem i zapachem wydzielanym przez liście, korę, ściółkę leśną i wszelkie rośliny tam rosnące. Dotknij kory drzew, liści, potrzymaj w dłoniach szyszki. Nazbieraj skarbów leśnych: ziół, jagód, poziomek, a w odpowiedniej porze grzybów, aby je posmakować.

Warto usiąść na leśnej ściółce, zdjąć buty, aby pod stopami poczuć ziemię, mech, opadłe liście, kamyki, szyszki. Stań pod drzewem i oprzyj się o jego pień. Poczuj jego siłę i jego historię życia. Czy wiesz, że najstarsze drzewa na świecie żyją kilka tysięcy lat. Inne doznania i wartości dla siebie znajdziesz pod brzozą, sosną, bukiem, jesionem, dębem czy lipą. Czy wiesz, że naukowcy wykazali, że drzewa mają aż 15 zmysłów. Więcej niż my! Umieją komunikować się ze sobą, ostrzegają przed wrogami, dbają o siebie nawzajem w trakcie choroby. Wysyłają ładunki elektryczne, jonizując powietrze. Wydzielają substancje fitoncydy i olejki eteryczne, które mają na nas zdrowotny wpływ.

Kąpiele Leśne inaczej Terapia Lasem to min 2 godziny kilka razy w tygodniu lub raz w miesiącu pobyt w lesie – 3 dni i 2 noclegi, aby móc samodzielnie „zmierzyć” efekty działania tej naturalnej terapii. Warto to robić pod okiem przewodnika lub terapeuty lasem, aby świadomie i w pełni odczuć korzystny wpływ tej praktyki na swoje zdrowie.

Praktyczne wskazówki dotyczące praktyki Kąpieli Leśnych. Zapoznaj się z ofertą warsztatów.

Proponujemy 1-dniowe warsztaty z pobytem w lesie w Puszczy Bolimowskiej.

Można też połączyć się on-line i uczestniczyć zdalnie w wykładach, ćwiczeniach i treningach. Jak to zrobić? Zapytaj, kontakt poniżej.

Warsztaty przybliżą Ci praktykę japońskiej sztuki Shinrin-Yoku oraz wielu Technik Relaksu. Znajdziesz dużo inspiracji dla siebie, aby zacząć regularną, świadomą praktykę Kąpieli Leśnych. Ważna jest też obecność w grupie i doświadczenie prowadzącego – Przewodnika Kąpieli Leśnych.

Praktykuj Kąpiele Leśne samodzielnie lub dołącz do grupy. Zgłoś swój udział teraz.

Jolanta Sokołowska

Terapie Leśne są moją pasją. Jestem biologiem z wykształcenia. Wiele lat pracowałam na stanowiskach kierowniczych w korporacjach, dlatego wiem co to jest stres i jak ważna jest praca nad umiejętnością radzenia sobie z nim. Od kilku lat mam własny biznes, jestem coachem i terapeutą. Na co dzień współpracuję z 3 poradniami psychologicznymi, wspierając terapie depresji, lęków, fobii, uzależnień i trudnych relacji. Pomagam w wyciszeniu i lepszym poznaniu siebie, aby budować harmonię wewnętrzną i inteligencję emocjonalną. Zapytaj o więcej. – T: 604 902 774, E: jolanta.sokolowska@wharmonii.eu

Komentowanie zablokowane