Kąpiele Leśne SHINRIN-YOKU są uznaną na całym świecie praktyką zanurzenia się w atmosferze lasu. Pomagają odnaleźć wewnętrzny spokój poprzez odbudowanie połączenia z Naturą. Wspierają nas w redukcji stresu, szczególnie teraz w czasie pandemii. Redukują produkcję hormonów stresu i aktywują układ przywspółczulny odpowiedzialny za relaks. Wspierają nasz układ immunologiczny, oddechowy, krążeniowy i nerwowy. Nie zastąpią tabletek, ale wspomagają proces powrotu do zdrowia. Pomagają odbudować odporność na stres, przywrócić równowagę wewnętrzną i wspomagają zdrowie psychosomatyczne.
Trening Kąpieli Leśnych z certyfikowanym przewodnikiem Kąpieli Leśnych, powoduje, że każdy spacer po lesie już zawsze będzie inny, pełniejszy, bardziej wartościowy dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Co dają Kąpiele Leśne zimą?
Będąc zimą nad morzem zauważyłam, że połowa ludzi na plaży przy temperaturze powietrza -3°C, morsuje w morzu albo biega po plaży w krótkich spodenkach.
Kąpiele Leśne nie wymagają takiego hartu ducha i dają również ogromne korzyści dla zdrowia. W lesie temperatura odczuwalna jest zawsze niższa, bo nie czujemy wiatru. Można nawet przy temperaturze powietrza -10°C, zimowo i ciepło ubranym, obserwować wirujące pomiędzy drzewami płatki śniegu. Jeśli świeci słońce, promienie słońca zaglądają pomiędzy drzewami do lasu. Słońca jest dużo więcej, bo drzewa liściaste, nie mając liści, nie zacieniają krajobrazu. Śnieg skrzy się wszystkimi kolorami tęczy, odbijając światło. Nasz organizm dostaje dużą dawkę witaminy D3.
Drzewa iglaste nasycają powietrze fitoncydami, olejkami eterycznymi, terpenami, którymi inhalujemy nasze płuca. Rzeźkie powietrze oczyszcza nasze górne drogi oddechowe, oczyszcza kubki smakowe, dotleniamy nasz umysł i całe ciało. Piękno lasu zachwyca nas i oczyszcza umysł z nadmiaru myśli. Nasz organizm produkuje endorfiny, poprawia się nasze samopoczucie i odczuwania radości życia. 2-godzinny pobyt w lesie zmniejsza napięcia mięśniowe i przywraca ujemną jonizację naszemu organizmowi. Poprawia to sprawność naszego ciała i czucie się zdrowszym.
Kąpiele Leśne z Przewodnikiem wzbogacają pobyt w lesie poprzez:
- 2-stopniowe otwarcie zmysłów zewnętrznych, połączenie z lasem i naturą – powrót do uważnej obecności, wycisza, relaksuje
- praktyka Mindfulness w naturze, wyciszenie naszego umysłu – odzyskanie spokoju wewnętrznego, wyzbycie się gonitwy myśli, poprawienie jasności umysłu, koncentracji i kreatywności
- udział w Medytacji Drzewa Życia, oczyszczenie psychiki – pozostawienie za sobą przeszłości, wyzbycie się lęków o przyszłość, poczucie odbudowanej siły wewnętrznej
- trekking po lesie: slowjogging, Nordic Walking z Uważnością, aby zadbać o ciało.
Jak korzystać z Kąpieli Leśnych?
Kąpiele leśne mogą być wartościowo spędzonym czasem dla całej rodziny: rodziców, dzieci, babci i dziadków. Tempo spaceru, proponowane różne formy pobytu w lesie, dostosowane są do potrzeb uczestników i danej grupy. Kąpiele Leśne mogą być wspólnym wypadem grupy przyjaciół lub znajomych. Wzbogacamy je wtedy o trekking po lesie, aby wzmocnić kontakt z lasem i zadbać o aktywność fizyczną.
Każdy również może tutaj pobyć sam. Przewodnik zachęca do skorzystania z Zaproszeń Leśnych podczas Kąpieli Leśnych, aby pójść samem do lasu w zasięgu wzroku przewodnika. Pójść jedną z wielu ścieżek widocznych na śniegu i wydeptanych przez leśne zwierzęta, są to ich drogi i autostrady. A można znaleźć swoją własną drogę. Można znaleźć swoje miejsce, aby pobyć w kontakcie z pięknem Natury, mieć czas na własne refleksje i przemyślenia.
Przewodnik opowiada o życiu drzew, o ich sympatiach i antypatiach, o tym jak wspierają się podczas choroby i ostrzegają przed nadciągającymi szkodnikami. Można w tym odnaleźć analogię do naszego życia, z większą uważnością żyć, budując relacje z innymi.
Zwrócenie uwagi na wygląd drzew, kształt pnia czy konarów, przypomina nam o widzeniu i słyszeniu się nawzajem, przypomina o empatycznej komunikacji. Zauważanie emocji drugiego człowieka, pomaga w budowaniu bliskich relacji w związkach. Pomaga w pracy, w budowaniu efektywnie pracujących zespołów.
Trening Kąpieli Leśnych może też być Terapią Lasem:
- dla zdrowia fizycznego – przywrócenie ujemnej jonizacji, uruchomienie układu przywspółczulnego odpowiedzialnego za relaks, inhalowanie płuc, wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów w naszym organizmie
- dla zdrowia psychicznego – wyciszenie umysłu, refleksja nad relacjami z innymi, nad empatyczną komunikacją, uważną obecnością w każdym miejscu, w którym jestem
- dla lepszego samopoczucia, przywrócenia harmonii wewnętrznej i radości życia.
Czemu służy Ośrodek Terapii Leśnych?
W Japonii już prawie 40 lat Kąpiele Leśne są częścią Programu Narodowego dbania o zdrowie. Obecnie ok. 5 mln ludzi regularnie co roku odwiedza 40 Ośrodków Terapii Leśnych rozmieszczonych w Japonii w całym kraju.
W Polsce pierwszy taki Ośrodek Terapii Leśnych powstał rok temu w centrum Polski, w Puszczy Bolimowskiej, w Michałówku koło Nieborowa. W Puszczy Białowieskiej od kilku lat Katarzyna Simonienko lekarz psychiatra, promuje Kąpiele Leśne, współpracując w FTI Forest Therapy Institute. Jest to europejski Instytut promujący Kąpiele Leśne.
Ośrodek Terapii Leśnych zaprasza na Kąpiele Leśne, układając czas i program pobytu do oczekiwań grupy. Zaprasza też na Herbatkę Leśną i degustację owoców lasu. Zimą mamy suszoną pokrzywę, suszone płatki dzikiej róży, eliksir z kwiatów dzikiego bzu, jagody w syropie, marynowane grzybki i miód. Wszystko zebrane w okolicach Ośrodka. Możliwość zorganizowania ogniska z produktami regionalnymi. W namiocie eventowym na terenie Ośrodka, można zorganizować różne wykłady na temat zdrowego stylu życia.
Jolanta Sokołowska
Jestem certyfikowanym Przewodnikiem Kąpieli Leśnych. Z wykształcenia jestem biologiem, ekonomistą i coachem. Od kilku lat mam własny biznes, jestem coachem i terapeutą. Na co dzień współpracuję z 3 poradniami psychologicznymi, wspierając terapie depresji, lęków, fobii, uzależnień i trudnych relacji.
Kocham Naturę. Terapie Leśne są moim ulubionym projektem. Wiele lat pracowałam na stanowiskach kierowniczych w korporacjach, dlatego wiem co to jest stres i jak ważna jest praca nad umiejętnością radzenia sobie z nim. Aktywność fizyczna i kontakt z Naturą, pomaga nam czuć równowagę wewnętrzną i żyć w poczuciu szczęścia i spełnienia. Terapie Leśne są profilaktyką i rehabilitacją dla zdrowia psychofizycznego.
Zapytaj o więcej. T: 604 902 774 E: jolanta.sokolowska@wharmonii.eu