Jesteśmy częścią Natury. Wyszliśmy z lasu, z Natury, tworząc pierwsze osady, potem grody, miasta, a teraz aglomeracje… Obecnie już 45% ludzkości mieszka w miastach, a w 2050 r. aż 75 % będzie mieszkać w miastach. Wyszliśmy od spania na ziemi, na posłaniu ze słomy, po spanie na łóżku, potem na poddaszu, piętrach domów i w kilkunasto- lub kilkudziesięcio-piętrowych apartamentowcach… Oddalamy się od Ziemi fizycznie i psychicznie. Jak bardzo nasze życie zmieniło się, jak daleko odeszliśmy od Natury. Rozwój przemysłu, nauki, intelektu jest dla nas najważniejszy. Wszystko się zmieniło. Jak bardzo nasza żywność daleko odeszła od naturalnej. Inny skład wody, powietrza. To wszystko wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i na naszą jakość życia.
A nasz styl życia? Mamy problemy ze snem, bo dawno odeszliśmy od naturalnego rytmu dnia. Borykamy się ze stresem, bo całkowicie władzę nad naszym życiem oddaliśmy umysłowi, zapominając jak nasza dusza/ nasze wnętrze/psychika jest ważna. Umysł często galopuje z naszymi myślami i w tej gonitwie trudno mu się zatrzymać. Świat emocji to nasza potrzeba odczuwania bezpieczeństwa, miłości, bycia ważnym. Miłość jest esencją życia. Życie z miłością, działanie z miłością jest drogowskazem, przeciwwagą do galopujących myśli.
Harmonia ciała, umysłu i duszy, to zauważenie i danie ważności wszystkim aspektom nas samych:
- dbanie o ciało – zdrowe jedzenie, sprawność fizyczna – to zdrowie fizyczne i lepsze samopoczucie
- dbanie o umysł – to wyciszenie, danie pauzy/odpoczynku umysłowi, aby mógł działać wolniej, lepiej, efektywniej
- dbanie o duszę – to poukładanie świata emocji wewnątrz nas, aby wiedzieć po co żyję na tym świecie, co daje mi szczęście, być szczęśliwym
Dlaczego kontakt z Naturą jest dla nas terapią?
Odbudowanie połączenia z Naturą pozwala nam zatrzymać się, wycofać się z codziennej gonitwy i żyć z uważnością, wolniej, pełniej, radośniej. Nasze samopoczucie bardzo zależy od tego jak potrafimy poczuć się częścią Natury. W błękicie nieba odnaleźć spokój, w zieleni drzew poczuć siłę, w słońcu ciepło miłości, w śpiewie ptaków beztroskę, w pluskaniu wody w strumyku – zapomnienie, ulgę, w gwiazdach i księżycu – nadzieję.
Patrząc na piękno Natury, otaczającej nas przyrody, jej doskonałość połączenia, odradzania się – nabieramy pokory do życia. Człowiek jest częścią przyrody tak jak wszystkie rośliny, zwierzęta, skały, gleba, obłoki, słońce. Opatrzność, niewidzialna Siła Natury kieruje nią, kieruje cyklem życia. Jeśli oddamy się jej w zaufaniu, odzyskamy spokój, wolność i radość. Nie można zaprojektować przyszłości, każdy plan może być zmieniony poprzez nieprzewidziane zdarzenie. Nie da się przewidzieć czy zabezpieczyć wszystkiego. A więc możemy tylko ufać/wierzyć, że wszystko będzie dobrze. Ta wiara daje pozytywne nastawienie do życia i pomaga nam żyć.
Doskonałość fraktali występujących w przyrodzie zadziwia nas. Nasze życie też jest takim fraktalem – Doskonałością. Począwszy od procesów fizjologicznych, po procesy samouzdrawiania, procesy myślowe kreatywności i innowacyjności, rozwój ewolucyjny. Docenić dar życia w sobie i poczuć co to oznacza. Ważne, aby rozwijać się praktykując:
- Wdzięczność, bo uspokaja rozbiegany umysł, przywraca w nas szacunek do życia. Wzbudza w nas empatię i pomaga nam przywrócić czucie pozytywnych emocji. Wycofuje nas z oceniania, kierunkuje na docenianie. A to bardzo zmienia perspektywę patrzenia na zdarzenie, na drugiego człowieka, na sens życia. Przywraca w nas siłę wewnętrzną, bo kontaktuje nas z naszą pierwotną naturą pełną dobroci, miłości i współczucia.
- Współczucie (Compassion) - współodczuwanie czyli wspólne odczuwanie. Daje zrozumienie poprzez czucie. Wtedy widzę i słyszę więcej w tym zdarzeniu, widzę i słyszę drugiego człowieka, widzę i słyszę po co to jest. Współczucie jest podstawą głębokiej komunikacji na trzecim poziomie – nie tylko słyszę i widzę co do mnie mówisz, dlaczego, ale również jakie emocje się za tym kryją. W komunikacji ze współczuciem, nie popełnię błędu, nie podejmę złej decyzji, bo widzę i słyszę więcej. Pomaga budować relacje z ludźmi i całym światem. Ten świat to ludzie, to przyroda - zwierzęta, rośliny, wszystko co nas otacza.
- Życzliwość - myślenie lub działanie wtedy, kiedy ze współczuciem popatrzymy na drugiego człowieka. Życzliwość wypływa z miłości i dobroci. Ona łączy nas ze swoim człowieczeństwem, z tym kim jestem i jaki/jaka jestem. Pomaga nam budować poczucie własnej wartości od wewnątrz. To nie sukcesy, pochwały, zdobycze dają nam siłę wewnętrzną do życia, działania. To właśnie nasze poczucie człowieczeństwa i jego istoty – Dobra, Miłości i Współczucia w sobie, buduje nasze mniemanie o sobie i nasze poczucie własnej wartości.
- Miłość - działanie i praca z miłością. To zaangażowanie, zawsze wiem jak, chcę dawać, czuję swoja siłę sprawczą i wiem po co to robię. Kiedy wiemy kim jesteśmy, czujemy swoją wartość, czujemy w sobie miłość. Ona jest motorem napędowym naszego działania – miłość do życia (chęć życia, radość życia), miłość do drugiego człowieka, miłość do tego co robię (praca, pasje).
Jakie korzyści mamy z połączenia z Naturą?
Japończycy od lat 80-tych XX wieku objęli Terapie Lasem programem narodowym, aby zachęcać do praktykowania Kąpieli Leśnych.
2-godzinny pobyt w lesie z doświadczonym przewodnikiem lub terapeutą lasu pomaga powrócić do uważnej obecności, otworzyć wszystkie zmysły, aby zachwycić się pięknem lasu i oczyścić się wewnętrznie. Korzyści psychologiczne z Terapii Lasem:
- Oczyszczenie wewnętrzne - to pozbycie się nadmiaru myśli, szczególnie tych, które rozpamiętują przeszłość, bo one odbierają siły wewnętrzne i często prowadzą do depresji.
- W wyraźny sposób rozluźniają się nasze mięśnie, zmniejsza się produkcja hormonów stresu i zaczynamy się relaksować. To wpływa na bardziej optymistyczne patrzenie na świat i na przyszłość. Zwiększa to nasze zaufanie do siebie i chęć do działania.
- Odczuwanie spokoju wewnętrznego, szczęścia. Szczęście jest w Tobie, w ciszy wewnętrznej w byciu tu i teraz. Otwarcie zmysłów – Życie z Uważnością, ciesząc się każdą chwilą życia. Zmysł wzroku to obserwowanie drzew, zaczynamy być bardziej uważni na innych ludzi. Zmysł słuchu i czucia otwierając je – otwieramy się na relacje z innymi, na zauważanie innych ze współczuciem, na prawidłową, empatyczną komunikację z innymi. Zmysł węchu i smaku pozwala nam wrócić do chwili obecnej, pozbyć się nawyku oceniania wszystkiego i wszystkich. To pozwala cieszyć się chwilą obecną. I otwiera nas na nowe, dobre praktyki - doceniania tego, co już jest w naszym życiu.
- Jest świetnym wsparciem w rehabilitacji psychologicznej dla osób, które przeszły nerwice, lęki, traumy. Odbudowuje krok po kroku wiarę w siebie i zaufanie do życia – poprzez praktykę wdzięczności, współczucia i życzliwości.
- Jest profilaktyką psychologiczną, aby pamiętać i dbać o moje zauważenie Natury, jej harmonii, spokoju, życia w zgodzie z nurtem życia. Połączenie z Naturą odbudowuje poczucie bezpieczeństwa, zaufania do życia, pozytywnego nastawienia do przyszłości. Pomaga odnaleźć i poczuć swoje prawdziwe ja, swoje człowieczeństwo.
Terapia Lasem to praktyka uważności, budowania relacji i wdzięczności?
2-godzinne zanurzenie się w atmosferze lasu, daje zmianę nastroju, wycisza umysł. Daje relaks na poziomie ciała i jeszcze głębszy relaks na poziomie naszej psychiki.
1-dniowy pobyt w lesie na warsztatach, daje bardzo dużo wiedzy i przyśpiesza harmonizowanie się, odbudowuje zaufanie do życia i radość życia. Odbudowuje siłę wewnętrzną, buduje odporność na stres i uczy nas zarządzania własnymi emocjami. Uwrażliwia na otoczenie, wspierając nasz rozwój duchowy/emocjonalny.
Jolanta Sokołowska
Terapie Leśne są moją pasją. Jestem biologiem z wykształcenia. Wiele lat pracowałam na stanowiskach kierowniczych w korporacjach, dlatego wiem co to jest stres i jak ważna jest praca nad umiejętnością radzenia sobie z nim. Od kilku lat mam własny biznes, jestem coachem i terapeutą. Na co dzień współpracuję z 3 poradniami psychologicznymi, wspierając terapie depresji, lęków, fobii, uzależnień i trudnych relacji. Pomagam w wyciszeniu i lepszym poznaniu siebie, aby budować harmonię wewnętrzną i inteligencję emocjonalną.
Zapytaj o więcej. T: 604 902 774 E: jolanta.sokolowska@wharmonii.eu