Dieta Oczyszczająca – zdrowe ciało, jasność umysłu i dobre samopoczucie

Oczyszczenie organizmu jest bardzo ważne. W Ajurwedzie zaleca się przeprowadzać oczyszczenie organizmu min 2 razy w roku. Co ono daje? Zwiększa energię życiową, oczyszcza umysł, spala zbędne kilogramy i oczyszcza z toksyn, daje uczucie lekkości i poprawia samopoczucie. Jest profilaktyką zdrowotną, zapobiega wielu chorobom, w tym nowotworowym. Wydłuża długość życia i poprawia jego jakość. Jednak bardzo trudno w sposób systematyczny dbać o oczyszczanie, które często wiąże się z wyjazdem na warsztaty oczyszczające trwające 7-10 dni lub koniecznością stosowania określonej, ścisłej diety.

Zachęcamy do diety, którą możesz przeprowadzić sam, nie rezygnując z normalnego funkcjonowania w życiu. Z pewnością należy skonsultować tę dietę z dietetykiem, jeśli masz zaburzenie odżywiania. W pozostałych przypadkach możesz zadbać o siebie, wracając do pierwotnego rytmu odżywiania. Tak naprawdę dietą określony sposób odżywiania się, w której chodzi o produkty, ich łączenie, ilość, jakość, ale również o rytm przyjmowania posiłków.

Dieta Czasowa, Post Przerywany, Intermittent Fasting – poznaj zasady

Intermittent Fasting, Dieta Czasowa lub Post Przerywany to sposób odżywiania się, polegający na przeplataniu okresu niejedzenia (głównie nocą) z okresami jedzenia (w dzień). To cykliczne przeplatanie okresów jedzenia i głodówki jest powrotem do nawyków żywieniowych naszych przodków i przywraca naturalny rytm odżywiania, procesów trawienia i regeneracji organizmu. Wspomaga naturalne procesy naprawy i samouzdrawiania.

Można powiedzieć, że ciało człowieka znajduje się w stanie sytości lub głodu. Organizm odkłada energię z jedzenia, albo ją wykorzystuje. W czasie dobrobytu, w jakim obecnie żyjemy, dominuje stan sytości i magazynowania energii w formie tłuszczu i… dodatkowych kilogramów. Jednocześnie organizm zajęty cały czas trawieniem, dużo energii na to przeznacza, mniej jej pozostaje na procesy związane z pracą mózgu, regeneracją komórek i narządów, usuwaniem produktów przemiany materii, stanów zapalnych, uszkodzonych komórek.

Podstawowy Post Przerywany określany jako 16/8 zakłada, że okno żywieniowe będzie 8-godzinne i to jest czas sytości oraz 16-godzinny czas głodu.

Fazy postu uruchamiające proces spalenia tłuszczu, oczyszczania organizmu i uwalniania energii życiowej:

 1. 1-2 dzień. Faza absorpcyjna. Zaczyna spadać poziom cukru i insuliny we krwi. Organizm uruchamia pierwsze zapasy energii z wątroby. Przemienia glikogen w glukozę, jego zapas wystarcza na 2-3 dni.
 2. 2-3 dzień. Faza ketozy. Niski poziom insuliny stymuluje lipolizę czyli rozpad komórek tłuszczowych w celu uzyskania energii. Z kwasów tłuszczowych powstają ciała ketonowe, które przenikają z krwi do mózgu i są dla niego źródłem energii. Poziom ciał ketonowych może wzrosnąć 7-10-krotnie, co znakomicie stymuluje pracę mózgu.
 3. Od 3-4 dnia. Faza Oczyszczania. Zaczyna się proces uruchamiania energii z niepotrzebnych i uszkodzonych komórek. Makrofagi zaczynają proces „czyszczenia” organizmu z uszkodzonego nabłonka (poprawia się kondycja skóry, wyraźny efekt odmłodzenia skóry), stanów zapalnych, produktów przemiany materii (poprawienie kondycji stawów, mięśni i narządów) oraz uszkodzonych komórek, będących początkiem chorób nowotworowych. W ten sposób jest uruchomiony proces samouzdrawiania organizmu.
 4. 10-14 dzień. Faza Samoregulacji. Reguluje się proces trawienia. Metabolizm jest na wysokim poziomie, dzięki noradrenalinie, która mobilizuje organizm do regulowania energii w okresie głodówki. Białka są produkowane w normalnych ilościach, tak więc głodówka nie wpływa na masę mięśniową.

Post Przerywany jest jak każdy post, rodzajem mobilizującego stresu dla organizmu, dlatego po 14 dniach, powinno się wracać do równowagi odżywiania czyli Zrównoważonej Diety określanej jako 12/12 czyli 12 godzin okno żywieniowe i 12 godzin odpoczynek od jedzenia czyli czas trawienia i regeneracji narządów.

Po 2 tygodniach możemy znów powrócić do Postu Przerywanego 16/8. I tak 3-4 okresy naprzemiennie Postu Przerywanego i Zrównoważonej Diety. Nie powinien Post Przerywany być stosowany na stałe jako forma diety, ponieważ zatraci formę mobilizującego stresu i oczyszczania organizmu. Taka dieta daje dobre nawyki żywieniowe i nie pozwoli na przybieranie wagi oraz wyreguluje procesy metabolizmu, poprawi ilość energii życiowej.

Jakie korzyści potwierdza nauka ze stosowania Postu Przerywanego?

Nauka potwierdza skuteczność diet opartych o okno żywieniowe.

Post Przerywany:

 • Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia metabolizm, poprawia skład ciała, redukuje ilość trzewnej tkanki tłuszczowej, poprawiając kondycję pracy narządów wewnętrznych, reguluje poziom insuliny. Obniża poziom trójglicerydów i poprawia inne biomarkery chorobowe.
 • Pomaga „zresetować” organizm - dotrawia resztki pokarmowe, reguluje metabolizm, uwalnia energię wykorzystywaną do trawienia zbyt dużej ilości pokarmów, przyjmowanych w zbyt długich oknach żywieniowych (częsty model żywienia 8/16 czyli tylko sen jako czas niedostarczania pokarmu).
 • Wspiera oczyszczenie i naturalne procesy samoregulacji organizmu - autofagi i mitofagi w naturalny sposób usuwają uszkodzone komórki, co prowadzi do naprawy komórek mięśni i narządów, hamuje stany zapalne, zmniejsza szkody oksydacyjne, zwiększa efektywność energetyczną mitochondriów i biosyntezę.
 • Poprawia funkcje mózgu - poznawcze, dzięki wzrostowi poziomu ketonów. Zwiększa produkcję białka zwanego neurotroficznym czynnikiem pochodzenia mózgowego, które aktywuje komórki macierzyste mózgu w celu przekształcenia ich w neurony, co poprawia plastyczność mózgu. Chroni przed chorobami neurologicznymi, takimi jak otępienie, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona, dzięki produkcji ciał ketonowych.
 • Wydłuża długość życia, hamuje procesy starzenia, jest profilaktyką wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. Obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu, poprawia prace układu hormonalnego i immunologicznego.
 • Odmładza organizm – poprawia kondycję skóry, uwolnienie energię życiową, poprawia pracę mózgu. Daje efekt lekkości i sprawności ciała. Jasność umysłu, dobre samopoczucie, pozytywne nastawienie do życia.
 • Wsparcie w osiągnięciu fizycznego i psychicznego dobrostanu.

Jak wdrożyć Post Przerywany?

Można zacząć skracać czas Okna Żywieniowego sukcesywnie, aby nie odczuwać silnego głodu (nieprzyjemne ssanie w żołądku).

 • zaczynamy od - 12/12 czyli w godzinach 8.00-20.00 okno żywieniowe,
 • potem - 14/10 czyli w godzinach 9.00-19.00 okno żywieniowe,
 • i osiągamy fazę Postu Przerywanego - 16/8 czyli w godzinach 10.00-18.00 okno żywieniowe.

Poza oknem żywieniowym można pić wodę, herbatę bez dodatków (owoce, mięta, cytryna itp.), kawę (czarną, bez cukru), czerwone wytrawne wino.

W oknie żywieniowym warto stosować zasady zdrowego odżywiania:

 • duża ilość warzyw zawierających błonnik np. szpinak, brokuł, jarmuż, słodka papryka, bakłażan, pomidory, ogórki, cukinia
 • zdrowe tłuszcze np. olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło, awokado, orzechy, nasiona, smalec, jajka, tłuste mięso, buliony mięsne i kostne
 • pełnowartościowe produkty białkowe - wołowina, cielęcina, wątróbka, jajka, tłuste ryby, odżywki białkowe (jeśli stosowałeś je wcześniej)
 • węglowodany - najlepiej do jednego posiłku dziennie lub po treningu
 • dużo wody - 2 3 l/ dziennie, uzupełniaj elektrolity
 • ogranicz – cukry proste, słodycze, posiłki gotowe z puszki lub proszku, żywność wysokoprzetworzoną, słodkie owoce, soki, alkohol, zmniejsz ilość węglowodanów.

Skomponuj posiłki tak, aby całodniowy jadłospis dostarczał Ci wszystkich niezbędnych witamin, mikro i makro elementów. Nie zmieniaj rodzaju pokarmu, jeśli jesteś na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, bezglutenowej lub innej. Wprowadź tylko okno żywieniowe w formie proponowanej dla Postu Przerywanego.

Jakie są rodzaje Postu Przerywanego?

Post Przerywany określany jest jako 16/8 czyli ma 8-godzinne okno żywieniowe. Jego odmianą jest Dieta Wojownika określana jako 20/4 ma 4-godzinne okno żywieniowe. Ta dieta została opracowana przez Oriego Hofmeklera, dla którego inspiracją były diety starożytnych wojowników Spartan i Rzymian. Oznacza to, że codziennie post utrzymywany jest przez 20 godzin. Posiłki są w 4- godzinnym oknie np. 16.00-20.00. W tej diecie również istotne jest wykorzystanie naturalnych, nieprzetworzonych składników oraz intensywny trening. Dieta może być stosowana przez osoby, które chcą szybko uzyskać pożądaną wagę ciała.

Dieta Mnicha określana jako 24/24, w której post trwa 24 godziny, pije się tylko wodę. Ta dieta jest dla zaawansowanych. Dla osób, którym zależy na bardzo silnym oczyszczeniu organizmu lub uzyskaniu jasności umysłu. Tak jak w przypadku mnichów tybetańskich, którzy stosują Post na drodze Oświecenia lub w innych religiach jako wsparcie w ścieżce rozwoju duchowego.

Klinika Zdrowia W Harmonii… Ciała Umysłu i Duszy, poleca zastosowanie Postu Przerywanego, jako część rehabilitacji psychologicznej, po przebytej depresji, nerwicy lękowej lub po przebytych innych chorobach psychosomatycznych. Pomaga ona oczyścić swoje ciało i umysł, przywrócić naturalne procesu samouzdrawiania, reguluje rytm dnia i zarządzanie własną energią, poprawia samopoczucie.

Budując Odporność na Stres polecamy, aby dbać zarówno o harmonię wewnętrzną, spokojny umysł jak i dobrze odżywiane i zdrowe ciało.

Jolanta Sokołowska

Sesje indywidualne, treningi i warsztaty, proponuję, aby wspierać rozwój osobisty, czuć Inteligencję Emocjonalną w sobie, radość życia i poczucie spełnienia.
Mam 3 dyplomy uczelni wyższych i MBA. Wiele lat pracowałam na stanowiskach kierowniczych w korporacjach, dlatego wiem jak ważna jest empatyczna komunikacja z innymi i z samym sobą. Od kilku lat mam własny biznes, jestem coachem i terapeutą. Na co dzień współpracuję z 3 poradniami psychologicznymi, wspierając terapie depresji, lęków, fobii, trudnych relacji i uzależnień. Mam w pełni przekonanie, że poczucie harmonii wewnętrznej przekłada się na harmonijne relacje z innymi i nasz zrównoważony rozwój. Buduje Odporność na Stres.

Poszukaj szczegółów na www.wharmonii.eu lub dopytaj o więcej
E: jolanta.sokolowska@wharmonii.eu T: 604 902 774

Komentowanie zablokowane