Medytacja dla Par – jak pomaga w budowaniu bliskości w związku? - W Harmonii

Medytacja dla Par – jak pomaga w budowaniu bliskości w związku?

Sztuka wyrażania miłości to umiejętność zwracania się do partnera w języku miłości, który on uznaje jako okazanie miłości. Zwykle wyrażamy miłość i uznanie w sposób, który dla nas jest ważny i zrozumiały. Jednak partner ma inne potrzeby uznania, bycia ważnym, bliskości, wypowiadanych słów, wspólnie spędzonego czasu. Odkrycie potrzeb partnera i własnych oraz nauczenie się wyrażania miłości we właściwy sposób jest językiem miłości zrozumiałam dla obu stron.

Medytacja dla Par jest spojrzeniem głęboko na siebie nawzajem, zauważeniem potrzeb związanych z uznaniem bycia kochanym i ważnym dla partnera. Mężczyzna może okazać troskę i czułość. Kobieta może poczuć bezpieczeństwo emocjonalne i urok uległości w relacjach. Mężczyzna może poczuć własną siłę i spokój. Kobieta może poczuć radość i swoją delikatną kobiecość.

Jakie są etapy budowania związku?

Związek w naturalny sposób przechodzi w kolejne fazy. Dojrzewanie w związku to naturalny proces, ale często zatrzymuje się związek na pierwszym etapie i po wygaśnięciu więzi fizycznej, usycha. Trwalsza jest więź umysłowa, wspólne poglądy, plany, cele, ale ona również po osiągnięciu określonych celów np. budowa domu, wychowanie małych dzieci – wygasa. Więź duchowa – poczucie bliskości, przyjaźni, wspólnej misji życiowej – trwale podsyca płomień miłości. Przejście do fazy więzi duchowej i Dojrzałej Miłości, nie zależy od wieku partnerów, tylko od ich świadomości i gotowości ciągłego dbania o związek.

Fazy rozwoju Miłości w Związku:

  • Wieź fizyczna powstaje pierwsza i łączy silnie przez pierwsze 2 lata. Nazywana jest Fazą Miłości Namiętnej lub Zakochania
  • Wieź umysłowa powstaje jako druga i łączy na 5-6 lat partnerów. Nazywana jest Fazą Miłości Świadomej lub Przymierza
  • Wieź duchowa powstaje jako trzecia i łączy partnerów na całe życie. Nazywana jest Fazą Miłości Dojrzałej lub Bliskości

Uczymy się odbierania i okazywania miłości od rodziców. Oni też potrafią ją wyrażać na pierwszym, drugim, a czasem na trzecim poziomie. Nie zawsze jednak to potrafią. Dlaczego? Nasi rodzice też od swoich rodziców otrzymali swój bagaż poglądów, radości i smutków, być może emocjonalnych zranień. Z pokolenia na pokolenie jest przekazywany sposób patrzenia na świat, budowania związków i umiejętność wyrażania miłości. To nie znaczy, że rodzice nie potrafili kochać, wyrażali lub wyrażają miłość w innym języku niż my chcielibyśmy usłyszeć, aby czuć się kochanym. W każdym pokoleniu były inne priorytety. W czasie wojny było ważne przeżycie, po wojnie – przetrwanie. Ważne, aby spojrzeć na kontekst, w jakich warunkach żyło wcześniejsze pokolenie. W czasie pokoju i dobrobytu – ważne jest kim jestem i jaki jestem. Chcemy kochać i czuć się kochanym. Chcemy okazywać miłości i czuć, że jestem ważnym dla kogoś.

Co daje Medytacja dla Par?

Medytacji dla Par buduje bliskość i więź na trzecim poziomie – duchowym. Pomaga wejść w Fazę Miłości Dojrzałej nazywaną Fazą Bliskości.

  • Patrzenie w oczy. Uważność na siebie nawzajem. Usiądźcie przed sobą na dywanie, skupcie się przez chwilę na oddechu i patrzcie sobie w oczy w milczeniu przez 2 minuty. Widzieć i słyszeć siebie. Oczy są oknem duszy, jej potrzeb, uczuć, piękna. Milczenie jest wyrażaniem poprzez czucie i mowę ciała
  • Wspólny oddech. Zsynchronizowanie oddechu, oddychajcie w tym samym tempie. Odczuwanie bycia razem, wspólnoty, czucia siebie nawzajem. Uruchamiamy w ten sposób nie tylko empatię dla partnera, ale współczucie czyli widzenie i słyszenie siebie nawzajem. To zbliża, uczy komunikacji na głębokim poziomie, gdzie rozmawia się o emocjach, potrzebach, zranieniach, tęsknotach, radościach i smutkach. W ten sposób tworzy się przyjaźń, głęboki szacunek do przeżyć partnera, jego starań do zmiany, rozwoju oraz akceptacja braków czasem niemożliwych do zmiany.
  • Wdzięczność. Kolejny krok to połóż swoją dłoń na sercu partnera i powiedz: „ Jestem wdzięczna Tobie za….”, „Jestem wdzięczny Tobie za…”. Zauważone i wypowiedziane te duże i małe – sprawy, uczynki, starania. To zachęca do komunikacji doceniania, pozytywnego motywowania do zmian, dziękowania, zauważania, starania się.
  • Medytacja Serca i Praktyka Kindness (Życzliwości) wzbogacają Medytację dla Par pokazując, że miłość możemy wytwarzać w sobie bez ograniczeń, dzielić się nią z partnerem i cieszyć się nią w związku.

Codzienna Praktyka Medytacji dla Par przez 4 tygodnie, zbliża, buduje więź i dobre nawyki zauważania siebie nawzajem, doceniania i komunikacji ze współczuciem.

Opinie kobiet praktykujących Medytację dla Par:

„Poczułam się bezpiecznie, dobrze. Teraz mam mniejszą potrzebę rozmawiania o emocjach. Poczułam, że mogę w pełni zaufać partnerowi, być uległą, delikatną i kobiecą. Częściej mówię partnerowi, że jestem z niego dumna i naprawdę tak czuję. On też mi mówi częściej, że jestem piękna i ja się bardziej staram być taka dla niego”.

Opinie mężczyzn praktykujących Medytację dla Par:

„Wiem co to jest czułość. Zauważam i doceniam ciepło i miłość mojej partnerki. Lepiej rozumiemy się z partnerką we wszystkich dziedzinach życia. Umiemy szybciej dogadać się, gdy mamy różne zdania na dany temat. Częściej odpuszczam. Czuję się silniejszy, bardziej męski i bardziej zadowolony ze związku”.

Medytacje dla Par otwierają nas na pracę w związku, bo nic nie jest dane raz na zawsze. Szczególnie obecnie, kiedy jest bardzo duży wskaźnik rozwodów i jeszcze większy, nie zmierzony, wskaźnik rozstań w związkach. Zamiast ciągle szukać, zainwestuj swój czas, energię i zasoby swojej duszy pełne miłości, dobroci i współczucia. Znajdź partnera/partnerkę, który/a też będzie chciał/a zainwestować, pracować w rozwijaniu Waszej relacji, zrozumienia, bliskości. Często trzeba będzie indywidualnie uporać się ze stresem po wcześniejszych zranieniach, poznać siebie i poukładać własne emocje, sięgając głęboko aż do rodziny pochodzeniowej. Warto być dojrzałym emocjonalnie, aby budować dojrzały związek.

Proponujemy naukę Medytacji dla Par i określenie Języka Miłości w Związku. Spotkania są on-line lub stacjonarne. Coaching dla Par lub Terapie dla Par, często przeplatamy z sesjami indywidualnymi Coachingu Emocji, aby uzdrowić swój wewnętrzny świat emocji, zdefiniować lub redefiniować systemy wartości. Po to, aby stanąć w pełni gotowym do budowania dojrzałego związku. Tak więc zamiast ciągle szukać, zainwestuj w siebie, zainwestuj w związek. Zaufaj sobie, swoim pokładom miłości, dobroci i współczucia. To wystarczająco dużo, aby zbudować dojrzały i trwały związek.

Odkryj swój język miłości i naucz się go odkrywać u innych. Twoje relacje z partnerem zmienią się diametralnie, ale również inne relacje – z rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi, znajomymi lub podwładnymi w pracy.

Jolanta Sokołowska

Sesje Coachingu Relacji oraz Coachingu dla Par są prowadzone on-line lub stacjonarne. Mam 3 dyplomy uczelni wyższych oraz MBA, był czas kiedy pracowałam w korporacjach na stanowiskach kierowniczych, ucząc empatycznej komunikacji w biznesie. Obecnie pracuję w 3 poradniach psychologicznych, wspierając terapie rodzinne, trudnych relacji, a także: uzależnień, depresji, nerwic i lęków. Życie z Uważnością oraz Komunikacja ze Współczuciem, budują dobre relacje w związkach, w rodzinie i w pracy. Medytacje budują nasze wnętrze, rozwijają, uczą efektywnej komunikacji z samym sobą i z innymi.
Kontakt: T: 604 902 774 E: jolanta.sokolowska@wharmonii.eu

Komentowanie zablokowane